Tarasy

Taras to przedłużenie mieszkania, miejsce na którym najczęściej się wypoczywa.

Razem z domem powinien stanowić harmonijną jedność. Trejaże, pergole czy ogrody zimowe akcentują nie tylko powiązanie budynku z ogrodem, ale stanowią osłonę przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi i zapewniają intymność.

Miejsca wypoczynku rozmieszczone w różnych zakątkach zachęcają do wypraw w głąb ogrodu. Lokalizacja powinna uwzględniać zarówno walory widokowe ( osie, dominanty) jak i mikroklimat (cień lub słońce). Tajemnicze zakamarki, pawilony czy placyki w efekcie optycznie powiększają nasz ogród, ponieważ teren obserwowany pod różnym kątem widzenia wydaje się być większy (co udowodniły również badania fenomenologiczne).

Ogród składający się z trawnika i tui pod parkanem, oprócz tego , że nudzi obserwatora w przeciągu minuty czyni teren działki mniejszy niż jest w rzeczywistości.

Optyczne powiększenie powierzchni ogrodu uzyskać można: nie akcentując ogrodzenia np. szpalerami, wykorzystując optycznie przestrzeń poza granicami działki sadząc odpowiednio dobrane grupy drzew i krzewów.

Rozległe powierzchnie wody w ogrodzie nie tylko rozświetlają ale znacznie powiększają optycznie jego obszar. Optyczne zwiększenie działki uzyskać można poprzez odpowiednio ukształtowaną topografię nasadzenia, tricki perspektywiczne, zastosowanie luster lub iluzji np. trompe l'oeil.